Mapa petržalských detských ihrísk

Autor: Pavol Škápik | 11.10.2018 o 10:00 | (upravené 12.10.2018 o 20:06) Karma článku: 1,87 | Prečítané:  631x

Prvou mapou, ktorú Vám chcem dať k dispozícii, je mapa petržalských detských ihrísk, ktoré sú v správe mestskej časti Petržalka. Mapa verejných detských ihrísk je prístupná v rámci textu.

Aby som Vám v rámci svojej kampane na petržalského poslanca nehovoril len o sebe, aké mám plány a priority resp. čo zmením, ak mi dáte svoju dôveru – hlas, tak som si pre Vás pripravil sériu v mape umiestnených dát, ktoré môžete v prípade potreby kedykoľvek využiť. Mapky budem priebežne dopĺňať a aktualizovať. Ak by Vás v rámci používania mapy napadlo, že Vám nejaká téma či ihrisko chýba, tak mi napíšte na info@skapik.sk a ja sa jej budem určite venovať, prípadne doplním chýbajúce ihrisko.

Verejné petržalské detské ihriská

Prvou mapou, ktorú Vám chcem dať k dispozícii, je mapa petržalských detských ihrísk, ktoré sú v správe mestskej časti. 

Mapa verejných detských ihrísk - stačí kliknúť na tento text :)

Ako môžete v mape vidieť, tak celkovo má Petržalka (aj podľa informácii z miestneho úradu) 49 verejných detských ihrísk roztrúsených po jednotlivých častiach Petržalky. K ním som pridal aj novovybudované ihrisko Petržalka city, ktoré je umiestnené medzi Chorvátskym ramenom a Gessayovou ulicou.

Prevádzkovateľom ihrísk je Miestny podnik verejnoprospešných služieb Petržalka. Tento má za úlohu zabezpečenie a udržiavanie čistoty a poriadku. Na pieskoviskách sa vymieňa piesok 1 krát za 2 roky, ak je zistený nadmerný výskyt baktérii, tak skorej (ako často kontroluje výskyt baktérií sa neuvádza).

Komplexné čistenie plôch ihrísk sa vykonáva každý prvý týždeň v mesiaci. V čase sezóny (15.04 - 30.09), minimálne raz za 2 týždne sú pieskoviská čistené, prekopávané, prehrabávané a polievané.

Prevádzková doba ihrísk je od 1. apríla do 31. októbra, teda len 7 mesiacov a ide o verejné priestranstvo, ktoré využíva každý občan na vlastné nebezpečenstvo.

Mám 2 ročného syna a strávil som s ním pár mesiacov na otcovskej dovolenke.Starostlivosť o dieťa je plná nových a rôznorodých zážitkov a skúseností a jednou z nich je aj každodenná viacnásobná návšteva verejných detských ihrísk. A ak nechcete chodiť, len na jedno ihrisko a chcete zažívať vy aj vaše dieťa určitú zmenu – novotu, tak musíte len osobitne takéto ihriská pohľadať. No toto platilo pre Petržalku doteraz, kedy vám stačí teraz kliknúť na vyššie uvedený link a máte okolité verejné ihriská ako na dlani. Veď vyskúšajte - otestujte, budem rád za každú vašu reakciu. 

Ihriská sú, podľa mňa, prvým miestom, kde sa naše deti stretávajú pravidelne a na dlhšiu dobu s verejným priestorom a preto by ich stav mal aj tomuto zodpovedať. No podľa mojich osobných skúsenosti stav niektorých ihrísk nezodpovedá tomu, čo by sme našim deťom chceli dopriať. Veď pozrite sami, toto je konkrétne detské ihrisko nachádzajúce sa na Gessayovej.
 

Áno, dobre vidíte, je tam viac betónu ako v menšej betonárke, stav radšej nekomentujem a hracie prvky by ste vedeli spočítať na prstoch jednej ruky. No aby sme boli presný tak je k dispozícii: šmykľavka s hojdačkou, kolotoč, hojdačka pre dvoch, hojdacie zvieratko na strune a pieskovisko (bez tienenia!). Sú tam aj betónové schody, ale ich funkciu som ešte neidentifikoval. Zatiaľ skúsenosť taká, že dieťa schody lákajú a pritom skôr ako sa na nich zahrá, si na nich rozbije kolienko. 

Toto je ale jedno z mnohých, no pravidelná údržba zo strany mestskej časti je viditeľná málokde z tých, čo som osobne navštívil, resp. sa na nich môj syn hral. To už skôr rodičia a ich deti si sami zrekonštruktujú ihrisko (prípadne občianske združenie), aby bolo bezpečné a aby sa mali deti kde hrať (napr. na Furdekovej alebo Hrobákovej). No len takto suplujú úlohy úradu, resp. miestneho podniku verejnoprospešných služieb, čo by sa ale stávať nemalo. 

Som člen Teamu Vallo, kandidujem za Team Vallo, Spolu – občianska demokraciaProgresívne Slovensko na poslanca Petržalky a mám predstavu, čo je potrebné vykonať, aby v Petržalke boli prístupné open data za rôzne oblasti a aby boli detské ihriská nielen pravidelne kontrolované, ale najmä aby sa zaviedla racionalita do ich opráv a výmeny. Tiež aby ich stav a počet zodpovedal počtu detí žijúcich v ich okolí, lebo aj toto vplýva na to, ako často musia byť hracie prvky, lavičky či pieskoviská opravované, dopĺňané alebo vymieňané.

Pavol Škápik

Ak vás tento blog oslovil, tak ho prosím zdieľajte na Facebooku, prípadne ho podporte zvýšením karmy na pravej strane pod textom. Hlasovať za článok môžete aj v rámci sekcie "vybrali SME", stačí kliknúť na tento text.

Šírením pomôžete aj ostatným rodičom či starým rodičom, aby objavili možno pre nich nové detské ihriská v ich okolí. Ďakujem

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?